Dabros Accounting - Twój partner w księgowości.
Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii (Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii Północnej) trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Wysokość podatku dochodowego (Income Tax), który należy zapłacić, zależy przede wszystkim od wysokości dochodów i progu podatkowego, w którym znajdują się zarobki podatnika.
Podatek i sposoby płatności
Każda osoba zatrudniona legalnie w Wielkiej Brytanii posiada kod podatkowy, który stanowi informację o jej podatku oraz ulgach jej przysługujących. Tak samo jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii – po przekroczeniu konkretnej kwoty dochodu – obowiązują odpowiednie progi podatkowe, ale są też liczne ulgi.
Income Tax to podatek dochodowy obliczany na podstawie kodu podatkowego i rocznych dochodów. Obejmuje on zarobki pochodzące z zatrudnienia, z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, przychody z emerytury, zyski z większości oprocentowanych oszczędności, dochody z akcji (dywidend), zyski z najmu i przychody z funduszu powierniczego. Podatek dochodowy nie obejmuje zasiłków i benefitów wypłacanych przez rząd, wszystkich dochodów zwolnionych od podatków, zasiłku dla osób o niskich dochodach i pożyczek loteryjnych.
Sposoby płatności podatku dochodowego zależą od rodzaju dochodu oraz od formy zatrudnienia. PAYE (Pay As You Earn) – dotyczy zatrudnienia przez pracodawcę – zaliczka na poczet podatku jest automatycznie i regularnie pobierana z dochodu przy wypłacie wynagrodzenia. Deklaracja podatkowa Self Assessment – to z kolei rozliczenie podatkowe (na papierze lub online) dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, bez względu na ilość źródeł dochodów.
Kwota wolna od podatku
Kwota wolna od podatku (Personal Allowance – PA) zależy od wieku i łącznego dochodu ze wszystkich źródeł w danym roku podatkowym. W roku podatkowym 2012/2013 kwota ta zmieniła się dla wszystkich grup. Podstawowa PA wynosi 8105 funtów (limit dochodu: 100 tys. funtów). Dla osób w wieku 65–74 lata jest to 10 500 funtów (limit dochodu: 24 tys. funtów), powyżej 75. roku życia – 10 660 funtów (limit dochodu: 24 tys. funtów). W roku podatkowym 2013/2014 podstawowa PA będzie wynosić 9205 funtów, dla pozostałych grup wiekowych kwoty wolne od podatku pozostaną bez zmian.
W UK osoba pracująca w systemie PAYE może się starać o zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli w danym roku jej zarobki nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku. Zwykle dotyczy to osób pracujących sezonowo i tych, które nie pracowały przez cały rok podatkowy lub pracowały na część etatu. Sposoby obliczania zwrotu podatku są bardzo proste (tabela).
Rozliczenie roczne
Każda osoba zatrudniona u jednego lub więcej pracodawców pod koniec roku podatkowego musi złożyć wszystkie swoje formularze P45 (zakończenie pracy/świadectwo pracy) i P60 (odpowiednik rocznych PIT-ów otrzymywanych pod koniec okresu rozliczeniowego od pracodawcy) w biurze podatkowym – HMRC. Urząd rozliczy wszelkie dochody podatnika i wyśle list z informacją, jaka kwota podatku zostanie zwrócona lub ile należy państwu oddać. Zwrot podatku nastąpi na konto lub czekiem. Jeśli trzeba będzie dopłacić, podatnik otrzyma informacje o terminie i sposobie, jak tego dokonać. Na rozliczenie takiej formy pracy mamy kilka lat. – W kwietniu 2013 r. kończy się czas na rozliczenie roku podatkowego 2008/2009. Analogicznie – do 5 kwietnia 2014 r. możemy rozliczyć rok 2009/2010; do 5 kwietnia 2015 r. – rok 2010/2011; do 5 kwietnia 2016 r. – rok 2011/2012 i do 5 kwietnia 2017 r. – rok 2012/2013 – informuje Anna Pełka, niezależny doradca finansowy w Londynie.
Zwrot podatku otrzymuje się, gdy podatnikowi pobrano zbyt dużą kwotę podatku w ciągu roku. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, jeżeli pracownikowi przydzielono tzw. Emergency Tax Code, czyli tymczasowy kod (nadaje się go do chwili, gdy urząd nie zbierze wystarczającej ilości informacji o danej osobie – przyp. red.), pracodawca używał nieprawidłowego kodu, podatnik był zatrudniony tylko przez część roku lub jest studentem pracującym w wakacje, jeżeli miał więcej niż jedno źródło dochodu w tym samym czasie; pod uwagę były brane oszczędności podatnika, jak zmieniła się sytuacja podatnika (np. nastąpiła zmiana z pracy na cały etat na część etatu lub samozatrudnienie).
Samodzielne rozliczenie podatkowe
Sprawa komplikuje się w przypadku samozatrudnienia. Bez względu na to, czy samodzielna działalność jest dodatkowym zajęciem (oprócz tego podatnik pracuje na umowę u pracodawcy), czy też jedynym źródłem dochodu, rozliczenia należy dokonać w postaci Self Assessment. Można to zrobić w formie tradycyjnej, na formularzu pobranym z HMRC, do 31 października lub w systemie internetowym do 31 stycznia roku następnego. – Za rok podatkowy 2012/2013, który zakończy się 5 kwietnia 2013 r., rozliczenia trzeba będzie dokonać do 31 października 2013 r. lub online do 31 stycznia 2014 r. – dodaje Anna Pełka.
Istnieje również skrócona forma zeznania podatkowego – Short Tax Return (SA200). Z tej formy rozliczenia mogą skorzystać osoby, które mają przejrzystą sytuację rozliczeniową i nie muszą składać pełnego zeznania podatkowego – Self Assessment.
Warto też zwrócić uwagę, że za spóźnienie lub niezłożenie rozliczenia w terminie HMRC może nałożyć na podatnika karę. Jeśli przekroczy się ostateczny termin 31 stycznia przy Self Assessment, najprawdopodobniej trzeba będzie zapłacić 100 funtów. Na wywiązanie się z obowiązku podatnik ma wtedy 6 miesięcy. Jeśli nadal się nie rozliczy, zostanie mu nałożona kolejna kara tej samej wysokości – i tak co pół roku.
Dochodowość i wzrost
Jest naszym celem, aby ściśle współpracować z naszymi klientami, tak aby zmaksymalizować ich zdolność rozwoju i wzrostu. Nasze usługi polegające na doradztwie stanowią bardzo przydatne narzędzie dla osób poruszających się na polu finansów.
Pozostajemy w ciągłym kontakcie
Nasze serwisy informacyjne oraz narzędzia służące przekazywaniu Państwu najświeższych danych, pozwalają naszym klientom być zawsze o krok do przodu przed konkurencją. Informacja stanowi o sile, dlatego z nami bedą Państwo na bieżąco z zagadnieniami finasowymi i bedą Państwo przygotowani na każdą sytuację.
USŁUGI
1. Rozpoczęcie firmy.
2. Potrzebne dokumenty.
3.Reprezentowanie klientów - kontakt HMRC w imeniu klienta.
4. Doradztwo finansowo-księgowe.
WIADOMOŚCI
1. Programy księgowe - systemy informatyczne w księgowości.
2. Zmiany w systemie zasiłków - krok w właściwym kierunku?
3. Zmiana wysokości kwoty wolnej od podatku.
4. Lista płac.
5. VAT - podatek od towarów i usług.